SENATORS FOR 2015-2016 |
|||
|
|
|
|
CONSTITUENCY |
SENATOR |
ALTERNATE |
TERM ENDS |
Academic Departments |
|
|
|
Army/Air Force ROTC |
Steven Jennings |
Patrick King |
2016 |
Biological Sciences |
W. Charles Kerfoot |
Erika Hersch-Green |
2018 |
Biomedical Engineering |
Megan Frost |
Feng Zhao |
2018 |
Chemical Engineering |
Sean Clancey |
Tomas Co |
2018 |
Chemistry |
Martin Thompson |
Andrew Galerneau |
2018 |
Civil & Environ Eng |
Brian Barkdoll |
Zhanping You |
2016 |
Cognitive & Learning Sci |
Kedmon Hungwe |
Shane Mueller |
2018 |
Computer Science |
Laura Brown |
Scott Kuhl |
2016 |
Electrical & Computer Eng |
Saeid Nooshabadi |
Paul Bergstrom |
2018 |
Engineering Fundamentals |
Brett Hamlin |
Norma Veurink |
2017 |
Geological & Mining Eng & Sci |
James Wood |
Shiliang Wu |
2016 |
Humanities |
Craig Waddell |
Matt Seigel
|
2016 |
Kinesiology & Integrative Physiology |
Qing-Hui Chen |
Tejin Yoon |
2017 |
Library |
**Sarah Lucchesi |
Jennifer Sams |
2018 |
Materials Sci & Eng |
Peter Moran |
Jiann-Yang Hwang |
2016 |
Mathematical Sciences |
Stefaan DeWinter |
Allan Struthers |
2018 |
ME-EM |
Radheshyam Tewari |
No alternate |
2017 |
Physics |
Robert Nemiroff |
Jacek Borysow |
2017 |
School of Business & Economics |
Soonkwan Hong |
Andre Laplume |
2017 |
SFRES |
Robert Froese |
Mark Rudnicki |
2016 |
School of Technology |
David Wanless |
Jinshan Tang |
2016 |
Social Sciences |
Adam Wellstead |
Samuel Sweitz |
2017 |
Visual & Performing Arts |
Christopher Plummer |
Joel Neves |
2016 |
Senator-at-Large |
|
|
|
At-Large Faculty |
Aurenice Oliveira |
|
2018 |
At-Large Faculty |
Yu Cai |
|
2016 |
At-Large Faculty |
Stefka Hristova |
|
2018 |
At-Large Faculty |
James Schmierer |
|
2017 |
At-Large Staff |
Amy Mensch |
|
2016 |
At-Large Staff |
Christopher Stancher |
|
2017 |
Professional Staff Units |
|
|
|
1. Academic Services A |
Jeffrey Toorongian |
Nancy Barr |
2017 |
2. Academic Services B |
John Velat |
Christopher Gilbertson |
2018 |
3. Academic Services C |
Ramesh Thakur |
Jacque Smith |
2016 |
4. Administration |
Lori Weir |
Jacob Guter |
2017 |
5. Auxiliaries |
Cayce Will |
Ruth Archer |
2017 |
6. Finance |
Diane Nakkula |
Gisele Colarossi |
2017 |
7. Library |
** same as above |
|
2018 |
8. Research |
Kelly Kallio |
Lisa Jukkala |
2017 |
9. Student Affairs & Advancement A |
Stephen Patchin |
Darnisha Slade |
2017 |
10. Student Affairs & Advancement B |
Katherine Cooper |
Nancy Taglione |
2018 |
11. Student Affairs & Advancement C |
Kate Hagenbuch |
Bryant Weathers |
2018 |
12. Technology |
Edward Wheaton |
David Kent |
2016 |
Official Non-Voting Liaison Members |
|
|
|
Graduate Faculty Council |
Andrew Storer |
|
|
Graduate Student Government |
Gorkem Asilioglu |
|
|
Staff Council |
Lori Weir |
|
|
Undergraduate Student Government |
|
|
|