Senators for Academic
Year 2002-2003 |
||
Constituency |
Senator |
Alternate |
Academic
Departments |
|
|
Army/Air Force ROTC |
|
Zabrina Robinson |
Biological Sciences |
|
Michael Gretz |
Chemical Engineering |
Bruce Barna |
no alternate |
Chemistry |
Bahne Cornilsen |
David Chesney |
Civil & Environmental Engineering |
David Hand |
Thomas VanDam |
Computer Science |
Steven Seidel |
Nilufer Onder
|
Education | William Yarroch | Susan Amato-Henderson |
Electrical & Computer Engineering |
|
|
Fine Arts |
Debra Bruch |
no alternate |
Geological & Mining Engineering & Sciences |
|
Alex Mayer |
Humanities |
Craig Waddell |
Dennis Lynch |
**Library |
Erik Nordberg ** |
Ellen Seidel ** |
Materials Science & Engineering |
Bruce Pletka |
|
Mathematical Sciences |
Dennis Lewandowski |
Huann-Sheng Chen |
ME-EM |
no senator |
no alternate |
**Physical Education | Judy Fynewever ** | Dennis Hagenbuch ** |
Physics |
Jacek Borysow |
|
School of Business & Economics |
|
Larry Davis |
School of Forest Resources & Env.
Science |
James Pickens |
Marty Jurgensen |
School of Technology |
Larry Sutter |
Samuel Coates |
Social Sciences |
|
|
|
|
|
At-Large |
Dieter Adolphs |
|
At-Large |
Lee Oberto |
|
At-Large |
Don Beck |
|
At-Large |
Cindy Selfe |
|
At-Large |
Tony Rogers |
|
At-Large |
Kelly Strong |
|
Non-Academic
Units |
|
|
|
Chris Green |
|
|
Chris Williams |
Diane Benda |
|
Dickie Selfe |
|
Auxiliary Enterprises |
Dick Prince |
|
Enrollment Mgmt, OSRR |
James Turnquist |
Timothy Mallette |
Finance, Advancement |
Michael Morley |
|
HR, Facilities/Mgmt |
Becky Christianson |
|
IT |
Scott Pollins |
Stan LaMuth |
Library |
**same
as above |
**same
as above |
Physical Education |
**same
as above |
**same
as above |
Res & GS/Univ Rel/Admin Off |
Joanne Polzien |
|
Student Aff and Edu Opp |
|
no alternate |
|
|
|
Official Non-Voting Liaison Members |
|
|
Graduate Faculty Council |
|
|
Graduate Student Council |
|
|
Staff Council |
Becky Christianson |
|
Undergraduate Student Government |
|
|