Home :: Forms  ::  Important Dates & Deadlines ::  Documents to Know ::  Resources for Faculty ::  Academic Administrative Resources

University Standing Committees


Back to Committee List
Academic Integrity Committee
Reports to: Vice President for Student Affairs and Advancement
Charge: Hears cases involving academic misconduct by students and renders decisions on the student's responsibility or innocence with regards to the allegations against him/her.
Membership: Composed of six faculty members serving staggered three year terms, five full-time undergraduate students, five graduate students, and two student affairs professionals. The faculty members will be chosen from the faculty at large by the University Senate. The five undergraduates shall be chosen from the undergraduate student body by the Undergraduate Student Government. The five graduate students shall be chosen from the graduate student body by the Graduate Student Council. The two student affairs professionals will be chosen by the Dean of Student Affairs.
Tanner Norcross
Members
Name Department Term Expires Ex-Officio Alt
Radheeshyam Tewari Mechanical Eng - Eng Mechanics 8/31/2020
Rob Bishop Academic & Community Conduct
Chris (Kit) Cischke Electrical & Computer Eng. 8/31/2020
Brett Hamlin Engineering Fundamentals 8/31/2019
Radheshyam Tewari (Senate) Mechanical Engrg-Engrg Mechanics 8/31/2020
Syd Johnson Humanities 08/31/2019
Joel Tuoriniemi School of Busines & Economics
Stanley Vitton Civil Engineering
Laura Putwen Academic and Community Conduct
Laura Bunzendahl-Bulleit Dean of Students
Bonnie Gorman Dean of Students
Katie Cooper Housing and Residential Life
Margaret Landsparger Testing Center Coordinator
Bill Roberts Office of Advancement
Jenn Sams J.R. Van Pelt & Opie Library
Andrew Miles Financial Aid
Kelli Raffaelli Center for Diversity & Inclusion
Evonne Allard Undergraduate Student
Darien Benner Undergraduate Student
Clarence Hardwick Undergraduate Student
Undergraduate Student
Hugh Stanton Undergraduate Student
Chester Winfield Undergraduate Student
Priscilla Addison Graduate Student
Nathaniel Ford Graduate Student
Mackenzie Perttu Graduate Student
Jaya Yellajosula Graduate Student
Back to Committee List

Assessment Council
Reports to: Provost and Vice President for Academic Affairs
Charge: Oversight and continuous improvement of assessment of student learning.
Membership: Faculty and staff representatives
Members
Name Department Term Expires Ex-Officio Alt
Chair: Jean Kampe Office of the Provost
Leonard Bohmann College of Engineering
Jean DeClerck Office of the Provost
Robert Johnson Humanities
John Irwin School of Technology
Susan Liebau Waino Wahtera Center for Student Success
Ellen Marks J.R. Van Pelt & Opie Library
Michael Meyer Center for Teaching and Learning
Junhong Min School of Business & Economics
Jenn Sams J.R. Van Pelt & Opie Library
Andrew Storer School of Forest Resources & Environmental Science
Ronald Strickland College of Sciences & Arts
Carlos Amador Senate Representative
Back to Committee List

Athletic Council
Reports to: President
Charge: Recommend policy in all areas of intercollegiate athletics.
Membership: Representatives from faculty, staff, students, and alumni.
Members
Name Department Term Expires Ex-Officio Alt
Chair: William Sproule (Senate) Civil & Environmental Engineering
Larry Sutter (Senate) Materials Science and Engineering 2019
John Gierke (Senate) Geological & Mining Engineering 08/31/2015
Kate Hagenbuch Athletics Department X
Reginald Hicks Undergraduate Student Government
Stan Vitton (Senate) Civil & Environmental Engineering 08/31/2020
Alane Isaacson Athletics Department X
Joel Isaacson Athletics Department X
Theresa Jacques (Staff Representative) Registrar
Susan Laajala Financial Services & Operations X
Michael Mullins (Senate) Chemical Engineering 08/31/2016
Brent Peterson Alumnus 08/31/2015
Suzanne Sanregret Athletics Department X
Hannah Schnack Athletics Department X
Analysts Council
Reports to:
Charge:
Membership:
Members
Name Department Term Expires Ex-Officio Alt
Chair: Richard Elenich Director, Institutional Analysis
Nick Stevens Budget & Planning
Adam Griffis Geological & Mining Engineering
Mo Anton Financial Services & Operations
Shellie Crisman Graduate Schoolt
Jake Manchester Sponsored Programs Office
Karen Giddings Student and Advancement Information Systems
Back to Committee List
previous ::  top :: next